Pressemelding -
Nathalie Djurberg & Hans Berg «Death or Eternal Delight» åpner 8. mars på Galleri F 15 i Moss
Opplev den absurde drømmeverdenen til den svenske kunstnerduoen Djurberg & Berg fra 8. mars på Galleri F 15.
Nathalie Djurberg og Hans Berg presenterer sin første utstilling i Norge siden 2020. Duoen har vært aktive på den internasjonale kunstscenen siden 2004, og etter at de vant Sølvløven på Venezia-biennalen i 2009 har modellvoksfigurene fra animasjonsfilmene funnet veien ut av lerretet.
Blanke blomster, flaksende fugler og gullbelagte bevere har fått fysiske kropper og inntatt utstillingsrommet. Deres drømmelignende kreasjoner fungerer som overveldende helhetsinstallasjoner med film, skulptur og musikk.
Lys og mørke setter tonen for utstillingen. Vi trer inn i en fortryllende blomsterhage hvor intensiteten stiger og stemningen blir mørkere og kaotisk. Djurberg og Berg navigerer balansen mellom det uskyldige og det groteske, lik følelsesmessige resonanser fra Brødrene Grimm og Hans Christian Andersens eventyr.
Duoens stop-motion-filmer i modellvoks, en genre som mange kjenner fra barnefilmuniverset, får hos Djurberg og Berg en bisarr, seksuell og voldelig karakter. Filmene deres minner om en feberdrøm, og en port til menneskets underbevisste.
– Djurberg og Berg har jobbet sammen i over 20 år og blitt vist over hele verden. På Galleri F 15 kan du bevege deg inn i to fantasiverdener - en lys og fortryllede blomsterhage og et mørkere univers – der du møter på ulike karakterer og dyr som kan vekke både latter og frysninger, forteller kunstfaglig avdelingsleder og kurator Maria C. Havstam.
OM UTSTILLINGEN
Kunstnere: Nathalie Djurberg & Hans Berg (SE)
Tittel: Death or Eternal Delight
Utstillingsperiode: 8. mars - 25. mai 2025
Kurator: Maria C. Havstam
PRESSE
Fra fredag 7. mars er det mulig for presse å komme og se utstillingen. For visningsavtale, intervjuforespørsel eller ytterligere informasjon, kontakt presse- og kommunikasjonsansvarlig Ann Kristin Traaen, akt@gallerif15.no, tlf. 938 19 216.
Utstillingsfoto vil bli publisert kort tid etter åpningsdagen i mediebiblioteket. Ta kontakt om det er behov for foto tidligere.
OM KUNSTNERNE
De svenske kunstnerne Nathalie Djurberg (f. 1978) og Hans Berg (f. 1978) har samarbeidet siden 2004. Djurberg er utdannet ved Göteborgs Konstskola og Konsthögskolan i Malmö. Berg er en selvlært musiker, produsent og komponist. De har mottatt Sølvløven for mest lovende unge kunstner på Veneziabiennalen (2009) og Cairo Biennale-prisen (2010); hatt soloutstillinger i Europa, USA, Asia og Australia, deriblant ved SONGEUN i Seoul, Tanya Bonakdar Gallery i New York, og ARoS Århus Kunstmuseum; og er representert i samlingene til blant annet Moderna Museet i Stockholm, Guggenheim Museum og The Museum of Modern Art i New York. Djurberg og Berg bor og arbeider i Sverige.
ÅPNING
Utstillingen åpner lørdag 8. mars på Galleri F 15 i Moss.
Den offisielle åpningen finner sted kl. 14:00 i storsalen i Alby Kafe.
Program
Direktør Lise Pennington ønsker velkommen
Introduksjon til utstillingen ved kunstfaglig avdelingsleder og kurator Maria C. Havstam
Musikalsk performance ved Hans Berg (30 min)
Det går buss fra Oslo kl. 12:30, med retur kl. 16:00: Om du ønsker en gratis plass på bussen, ta kontakt med akt@gallerif15.no.
Galleriet har fri inngang og åpent kl. 11:00 – 17:00 på åpningsdagen.
Related links
Emner
Kategorier
Galleri F 15 ble etablert 1966 og er et av Norges eldste og mest prestisjetunge visningssteder for norsk og nordisk samtidskunst. Galleri F 15 er hovedarena for MOMENTUM – Nordisk biennale for samtidskunst (et. 1998) og utstillingsserien for nordisk kunsthåndverk, Tendenser (et. 1971).
GALLERI F 15
kontakt@gallerif15.no | tlf: 69 27 10 33
POSTADRESSE
Galleri F 15
Postboks 1033 Jeløy, N-1510
Moss